Nur paylaşım platformu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nur paylaşım platformu

Nur paylaşım,nur Nur forum,nur sohbet,nur,risale,ilahiler,forum dini forum dini sohbet

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ruhun aydınlığı namaz..!

YazarMesaj
nuru dilara

nuru dilara

ruhun aydınlığı namaz..! Empty
MesajKonu: ruhun aydınlığı namaz..!   ruhun aydınlığı namaz..! Icon_minitimePtsi Ara. 01, 2008 7:44 pm

Namaz kılmak ruhu rahatlatır!!

Ebû Hüreyre (ra) buyuruyorlar ki:
"Bir gün karnım çok ağrıyordu Kıvrılarak yatmakta iken, Aleyhisselâm Efendimiz beni görüp:
- Karnın mı ağrıyor? buyurdular Cevaben:
- Evet yâ Resûlâllah, dedim Bana o vakit:
-Kalk namaz kıl! Zira namaz kılmak şifa vasıtasıdır, diye emrettiler"

Peygamberimizin bu tavsiyesinin sebep ve hikmetini, âlimler şu şekilde îzah etmektedirler: Nefis, namaz kılmakla meşgul iken duyduğu maddî acıları unutacak, böylece keder ve elemden kurtulacaktır Ünlü tabipler vücudun kuvvet ve direncini desteklemek üzere pek çok yolları denerler Bazen gıdalarla, bazen ümitlendirmek ile, bazen utandırmak veya korkutmak suretiyle insandaki tabiî kuvveti yani, vücudun mukavemet gücünü takviye etmek yoluna giderler Namaz kılmak ise, tabiplerin başvurdukları bu gücü artırma ve şiddetlendirme yollarının çoğunu kendisinde toplamıştır Şöyle ki: Bir kul için namazda bulunduğu sırada korku, dehşet, ümit, sevgi, utanma, âhireti hatırlama gibi insanın tabiî gücünü takviye edecek ve göğsünü genişletip ferahlatacak mânevî tecellilerin meydana geleceğinde ve bu sebeple hastalığın eleminin defnedileceğinde şüphe yoktur

Misâl olarak, Hz Ali'yi (ra) gösterebiliriz Bedeninde meydana gelen yaranın tıp açısından, kesilmesi, açılması gerekiyordu Halbuki buna imkân bulunamamıştı Bunun üzerine bizzat kendileri razı oldular Ve ameliyat sırasında namaza durdular Tabipler hemen ameliyata başladılar Hz Ali'nin ise namazı edâ esnasında aldıkları lezzetten dolayı, yaranın açılmasını bile duymadıkları bilinen sağlam ve mevsuk rivayetlerdendir

Ebu Eyyûbe'l-Ensarî Hazretleri evinde iken aile efradına susmalarını emrederler, fakat namaza durunca konuşmalarına müsaade buyururlar, sebep olarak da aile fertlerine: -Ben namazda iken sizin söylediklerinizi işitmem, derlerdi Hattâ bir defa namazda iken mescidin duvarı yıkıldığı halde onunla hiç ilgilenmedikleri de sahih rivayetlerdendir (Dr Remzî, Tıbb-ı Nebevî)
http://xat.com/NURCULARIN_MEKANI

ruhun aydınlığı namaz..!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» namaz adabı
» TERMİNALDE NAMAZ
» Namaz Dinin Direğidir
» Namaz Nasıl Kılınır?
» Namaz Neden Beş Vakit?